ילדים: דרך השוקו

ילדים: דרך השוקו

מוסף מסלול, ידיעות אחרונות 14.2.2016

את השוקו של יטבתה אפשר למצוא היום בכל חנות מכולת בארץ. אבל בתחילת שנות ה-60, כשהוחלט להקים מחלבה קטנה בקיבוץ שבדרום הערבה, היא נועדה בעיקר לספק חלב טרי לתושבי אילת. השאר, כמו שאומרים, היסטוריה, וזו מיוצת בקליפ שמקדם את פני הבאים לפארק החוויתי והאתגרי החדש שיפתח ביום רביעי הקרוב ביטבתה.

הפארק מגולל את סיפור הקמתם של הקיבוץ ושל המחלבה, מציג את תהליך הייצור דל מוצרי החלב השונים, ומאפשר לילדים ולמבוגרים לחוות למשך כשעה את החיים במדבר.

הסיור נפתח במצגת המתארת כיצד הפכה היאחזות הנח”ל עין רדיאן לקיבוץ יטבתה, ואיך הפך קיוסק קטן בצד הדרך לאחד ממפעלי המזון המצליחים בישראל. בהמשך יכולים המבקרים לצפות בתהליכי היצור של המחלבה – החל מחליבת הפרות ברפת הרובוטית, דרך ניפוח הבקבוקים בתנור לוהט ומילויים במשקה ועד לשלב האחרון, שבו רובוט מאגד את הבקבוקים באריזות.

בתחנה השלישית יוצאים למסע אתגרי במדבר כולל טיסה בשמי הערבה באמצעות סימולטור שנותן תחשוה של נסיעה מטלטלת בשטח. בארגז החול המסוך יכולים הילדים להפוך לחוקרי מאובנים. בתחנה האחרונה יש מגוון משחקים ופעילויות הקשורים באנרגיה ירוקה. אפשר למשל לדווש על אפניים ולראות מי הראשון שיצליח לייצר מספיק אנרגיה כדי לגרום לשמש לזרוח. ברחבי הפארק פזורות אטרקציות נוספות, חלקן בתשלום כמו מגלשת אקסטרים, מסלול טרקטורונים לילדים, פינת חליבה ומזרקות מים. לסיום מקבלים משאית של יטבתה להרכבה עצמית וכמובן – משקה שוקו.

איריס ליפשיץ קליגר